Nieustanne fascynuje nas świat. Uważamy, że wrażliwość nie ma definicji, ponieważ przeżywanie emocji u każdego wygląda inaczej. Mimo to, wiemy, że istnieje kod, który wszyscy zrozumiemy. Jesteśmy uważni na bodźce otoczenia, ale też nasze własne emocje. Właśnie dlatego – z potrzeby wielu serc powstało Wydawnictwo Wrażlive, miejsce tworzone przez ludzi, który chcą kreować wrażliwą przestrzeń do opowiadania obrazem i malowania słowem oraz odkrywania świata za pomocą zmysłów.
W naszych książkach próbujemy złapać nieuchwytne, zatrzymać się przy uczuciach i problemach, które towarzyszą każdemu podczas codziennego odkrywania życia. Jesteśmy otwarci dla każdego, chcemy więcej, bardziej i piękniej.
Czytajmy się przez pryzmat naszych wrażliwości.
Czy dzieci powinny poznawać filozofię? Głośno mówimy TAK!
Podróż na wielką górę
Filozofia uczy twórczego i skutecznego myślenia. Przekonacie się o tym, towarzysząc rezolutnej i ciekawej świata Lin – bohaterce Podróży na Wielką Górę. Tata dziewczynki, aby odpowiedzieć na trudne pytania córki podarował jej w prezencie książkę Filozofa. Niestety okazało się, że uległa ona zniszczeniu. W związku z tym, Lin postanowiła odnaleźć autora. W trakcie poszukiwań spotkała niezwykłych ludzi, rozmawiała z rzeką, po prostu przeżyła mnóstwo przygód, które okazały się być najlepszą lekcją życia.
Bajka filozoficzna jest interpretacją autentycznych tekstów filozofów chińskich, w tym opowieści, które zapisał Zhuangzi w Prawdziwej Księdze Południowego Kwiatu. Polecamy każdemu, bo czasem opowieści dla dzieci, odpowiadają na pytania, które zadają sobie dorośli.
Autorami bajki jest niezwykły duet – architekt edukacji Anna Machacz i doktor filozofii Rafał Mazur. Ilustracje namalowała artystka i graficzka Kamila Golec.
Powrót na wielką górę
Rezolutna i dzielna Lin kolejny raz wybiera się w filozoficzną podróż, aby dzięki daoistycznemu widzeniu świata zrozumieć problemy tego współczesnego. Poprzez swoje przygody odpowie na pytania: czego uczy czytanie książek? Czy człowiek może zapobiec katastrofie klimatycznej? I czy w ogóle warto pytać? „Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna” powstała w odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata, ponieważ Lin jako obywatelka Ziemi pragnie znaleźć złoty środek, który pomoże uratować ukochaną planetę.
Książka jest adaptacją tekstów filozofów chińskich (Zhuangzi, Mengzi, Xunzi) skierowaną do dzieci. Została opatrzona ciekawymi objaśnieniami każdego rozdziału autorstwa doktora filozofii oraz audiodeskrypcją ilustracji. Publikacja rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne.
Przeczytają w niej Państwo o:
- korzyściach i wadach czytania,
- wyschniętym strumieniu,
- niemej rzece,
- ściętym drzewie,
- żółwiach w klatce i smutnych krowach,
- mężczyźnie, który próbował pomagać roślinom rosnąć,
- życiu w harmonii z naturą, nadziei.
Filozofia ma wiele wspólnego z ekologią, która powinna być ziarenkiem kiełkującym od najmłodszych lat.
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią serii filozoficznej o tytule “Podróż na Wielką Górę”.
Różnimy się skrzydłami
Bączek Antoś, kogucik Jaś, wróbelek Kacper, kotek Dyzio, niedźwiadek Maciuś, pająk Leon i świerszcz Filip towarzyszą wielu z nas. Wbrew pozorom każde z nich ma skrzydła i potrafi latać, ale w zupełnie inny i wyjątkowy sposób.
„Różnimy się skrzydłami” to książka dla dzieci, rodziców i nauczycieli, która poprzez historie zwierząt pokazuje świat pełen różnorodności i piękna, a także zaspokaja potrzebę bliskości oraz uczy wzajemnego szacunku i akceptacji. Te historie otulają jak miękki koc i motywują jak najlepszy przyjaciel.
Pragniemy, aby literatura była dostępna dla wszystkich, dlatego zgodnie z ideą wydawnictwa ilustracje zostały opatrzone audiodeskrypcją ilustracji.
„Kuba z wyraźnym znużeniem, powiedział – dla mnie Antek to Antek, czemu mi to mówicie.”
„Niekiedy kierujemy się litością: nie patrz na niego bo jest na wózku. Nie przyglądaj się, to chore dziecko. Nie, to nie jest chore dziecko, które jeździ na wózku. To jest chłopiec czy dziewczynka, który w ten sposób się porusza.”
Podróże pościelotem
Wszyscy na pokład Pościelotu! Rodzina Biedronek już czeka przy drzwiach wyobraźni, po to by wspólnie z najmłodszymi i ich rodzinami wyruszyć w niezwykłą podróż. Podmorskie królestwa, słodkie krainy, lasy pełne dźwięków czy państwo Elfów – to tylko niektóre z miejsc, które są w planie tej osobliwej wycieczki.
Podróże pościelotem to wyjątkowa książka, która powstała z połączenia dwóch pasji: ruchu i opowiadania historii. To odpowiedź na potrzeby współczesnego świata – zdalne nauczanie i siedzący tryb życia sprawiają, że dzieci są coraz mniej aktywne fizycznie. Jak wiadomo ruch jest najlepszą profilaktyką chorób i wad postawy, a do tego poprawia koncentrację, pamięć oraz polepsza nastrój. Pościelotowe ćwiczenia można wykonywać na łóżku, podłodze, dywanie czy trawie. Świetnie sprawdzą się również w podróży lub szkole.
Autorkami książki są Anna Machacz, która pięknie opowiada słowem i Magdalena Krzysik, wykwalifikowana fizjoterapeutka, autorka wielu programów ruchowych.