Maria Montessori doskonale czuła i wiedziała, że natura ma niezwykle istotne miejsce w rozwoju dziecka. To nie tylko przestrzeń dla wspaniałych zabaw pełnych wyobraźni, wyciszenia, zachwytu i inspiracji. Tylko przez wychodzenie do świata przyrody dziecko może ją tak zrozumieć, jak i pojąć swoim sercem.
Bez względu na to, czy nasze dzieci będą ekologami, rolnikami, inżynierami czy będą projektować fantastyczne gry komputerowe, to co będą robić, ZAWSZE będzie miało wpływ na naturę, będą korzystać z jej zasobów, wszystko i zawsze będzie miało w niej miejsce i zawsze naturalne otoczenie lub jego brak, będzie miało wpływ na nasze dzieci.
Czy to nie ważne, by zrozumienie natury, jej elementów i zjawisk oraz więź z nią, rozwijała się w naszych dzieciach? Czy to zrozumienie i więź może się rozwijać bez wychodzenia do niej?
A sposobów na to jest bardzo dużo. Mogą być bardziej zorganizowane lub… w ogóle. Ich wspólnym mianownikiem powinno być jednak zawsze zaufanie oraz uważność i otwartość tak na otoczenie, jak i przede wszystkim na dzieci i nas samych.
Tak się w życiu potoczyło, że przez dwa lata przyszło mi pracować w pięknym miejscu, jakim jest podopolskie przedszkole leśne Bajkowy Las. Tam czasami pomagałam w organizacji urodzin, gdzie jedną z głównych atrakcji było wyjście do lasu na uwielbiane przez dzieci podchody z zadaniami. Okazało się, że bardzo lubię je tworzyć, wyciągać niuanse i inspiracje ze świata przyrody (lub piratów czy fantastycznych zwierząt) i przekuwać je w zadania zabierające w te przestrzenie.
Gry terenowe to doskonały sposób, żeby przez różnorodną zabawę zintegrować, zasiać lub rozwinąć wiedzę o otoczeniu oraz różne umiejętności. Dobrze napisane zadanie może z nas rodziców wydobyć chęć podzielenia się ciekawostkami na jego temat a dzieci chętnie usłyszą, zobaczą lub stworzą jeszcze więcej, gdy w naszym głosie zabrzmi szczera ciekawość, zachwyt i podziw.
Oczywiście polecam wam z serca wybrać się na spontaniczne podchody, w których będziecie po prostu zostawiać znaki na ziemi i proste zadania (napisane chociażby patykiem na ziemi), żeby trochę opóźnić pościg i móc się gdzieś schować. To zabawa, która rozbudza dreszczyk emocji dzięki elementowi poszukiwania i pościgu, rozwija umiejętność współpracy, daje przestrzeń na poczucie humoru i wyobraźnię.
Możecie też sięgnąć po gry, które dla was przygotowałam. Są opisane i gotowe do druku. Zawsze zróżnicowane- twórcze, ruchowe lub związane z uważnością. Ponieważ tworząc je inspiruję się danym tematem, to mimo że zadania są proste w formie, dają pole do ich rozwijania.
Możecie zabrać je na wakacyjną wyprawę, zaprosić dzieci sąsiadów (oczywiście razem z dorosłymi) i wspólnie wybrać się na wyprawę pełną zadań i poszukiwania skarbów. Jest ich zawsze na tyle, żeby móc odpowiednio je dobrać do swojej grupy i terenu.
Wyjścia w naturę nie dla wszystkich z różnych powodów są proste. Konkretne i ciekawe pomysły m.in. na zabawę mogą je jednak ułatwić a zdecydowanie warto szukać do niej dróg i ścieżek. Gry terenowe są jedną z nich.
Niebawem powstanie wielki zbiór zadań inspirowanych przyrodą dedykowaną głównie osobom pracującym z dziećmi w terenie, ale również rodzicom. Do wykorzystania tak do gier terenowych, jak i jako pojedyncze zabawy i aktywności.
Zapraszam również po najnowszy eBook z pomysłami na twórczość z sowim piórem w tle, który nie tylko rozbudza kreatywność i zachwyt, ale też pomaga naszym ptasim przyjaciołom.
Do zobaczenia gdzieś między drzewami!