Szczęśliwe dzieciństwo zaczyna się w domu, a dobra atmosfera to nie tylko częste uściski i wsparcie rodziców – to także czyste powietrze o optymalnych parametrach, wolne od smogu, wirusów i alergenów. Okazuje się, że ma ono znaczenie dla ich rozwoju poznawczego i fizycznego. Wiedzą o tym eksperci z firmy LoveAir, specjalistycznego sklepu z oczyszczaczami powietrza. Zapytaliśmy ich więc, jak zapewnić naszym dzieciom najlepsze warunki do rozwoju.
Jakość powietrza w Polsce jest naprawdę bardzo zła. Od wielu lat pozostajemy w niechlubnej czołówce państw o najwyższym stężeniu groźnych pyłów. Musimy pamiętać, że wpływ na zdrowie mają także unoszące się w otoczeniu drobnoustroje: wirusy i bakterie, oraz powszechne alergeny: roztocza kurzu czy pyłki roślin. Jako rodzice powinniśmy również zdawać sobie sprawę, że powietrze w naszych domach… może być jeszcze bardziej zanieczyszczone! Jakie są tego konsekwencje i jak temu zapobiegać?
Jakość powietrza w naszych domach
Na jakość powietrza w domach wpływ mają wszystkie nasze działania. Jako rodzice dbamy o to, by dziecko przebywało w cieple i komfortowych warunkach. Zapominamy jednocześnie, że wysoka temperatura prowadzi do wysuszenia powietrza – to zaś przekłada się na nieprzyjemne dolegliwości oddechowe i skórne. To doskonałe środowisko do rozwoju roztoczy kurzu domowego, na które reakcję alergiczną wykazuje blisko 6 mln Polaków. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że zbyt wysoka wilgotność również nie jest dla nas dobra – sprzyja rozmnażaniu bakterii, wirusów i alergenów.
W zamkniętym mieszkaniu, zwłaszcza nad ranem w sypialni, przekroczone są normy bezpiecznego stężenia dwutlenku węgla. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być więc wietrzenie pomieszczeń, jednak to właśnie ono sprawia, że wewnątrz domu pojawia się smog. Groźne pyły PM2.5 i PM10 to zmora zarówno dużych miast o wysokim natężeniu ruchu drogowego, jak i małych miejscowości, gdzie do ogrzewania domów wciąż wykorzystywane są niskiej jakości paliwa. Co więcej, w czasie wietrzenia do domu przedostają się również sezonowe alergeny – pyłki drzew, krzewów i traw.
Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie naszych dzieci?
Wyniki największego ogólnopolskiego badania epidemiologicznego dotyczącego wpływu smogu na zdrowie dzieci (wykonanego przez WUM, ARC Rynek i Opinia oraz Politechnikę Warszawską) nie pozostawiają złudzeń. Skutki długotrwałego przebywania w środowisku, które cechuje wysokie stężenie pyłów PM2.5 i PM10, to poważne problemy ze strony układu oddechowego i ograniczenie funkcji poznawczych. Większość z nich może być odroczona i odczuwalna dopiero po latach.
Jako rodzice musimy wiedzieć, że drogi oddechowe dziecka są wąskie, a w ich środku znajduje się wiele gruczołów śluzowych. Gdy wdycha zanieczyszczenia, pojawia się obrzęk i zwiększa się ilość śluzu, czego konsekwencją są problemy z oddychaniem. Duszności stają się natomiast przyczyną niedotlenienia utrudniającego pracę mózgu i układu oddechowego. Dziecko może wykazywać problemy z koncentracją, wolniej się rozwijać i częściej zapadać na takie choroby, jak m.in. zapalenie płuc czy astma.
Dzieci cechuje również niższa odporność na wirusy i bakterie niż osoby dorosłe. Jeśli więc nasz dom jest środowiskiem sprzyjającym ich rozwojowi, musimy liczyć się z nawracającymi infekcjami i ich ewentualnymi powikłaniami.
Jak chronić dzieci przed zanieczyszczonym powietrzem?
Choć wietrzenie mieszkania sprzyja napływowi zanieczyszczeń z zewnątrz, nie możemy z niego zrezygnować. Konieczne jest jednak robienie tego w prawidłowy sposób, tzn. przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut dziennie, w czasie, gdy powietrze na zewnątrz jest możliwie jak najczystsze. Dodatkowym wsparciem natomiast będą działające przez cały rok oczyszczacze powietrza.
Najlepsze oczyszczacze powietrza dla dziecka to ciche urządzenia o wysokim wskaźniku CADR i wyposażone w dobrej jakości filtry. Co to właściwie znaczy? Wartość decybeli, zwłaszcza w tzw. trybie nocnym, nie powinna być głośniejsza niż szept – wybieraj raczej modele o głośności bliskiej 20 dB. Wskaźnik CADR to inaczej ilość przefiltrowanego powietrza na godzinę – im jest wyższy, tym szybciej urządzenie pochłonie zanieczyszczenia. Te natomiast zatrzymują się na filtrach. Warstwa HEPA powinna mieć klasę E12 lub H13, a masa węgla aktywnego być jak największa – zapewnia to skuteczność na poziomie blisko 100% w wychwytywaniu pyłów PM2.5, alergenów i drobnoustrojów oraz neutralizacji gazów.
Naszym zdaniem warto przyjrzeć się modelom Sharp UA-KIN40E-W, Philips Dual Scan AC3059/51 czy serii Electrolux Well. Spełniają wszystkie najważniejsze kryteria. Ich praca może być cichsza niż szept, są wyposażone w pojemne i wysokiej klasy filtry, cechuje je także duży CADR. Posiadają też wyjątkowo czułe czujniki, więc szybko reagują na zanieczyszczenia. Wszystkie pozostają intuicyjne w obsłudze, jednocześnie dając możliwość zablokowania panelu przed małymi rączkami dziecka. Seria urządzeń Electrolux pozwala również na dopasowanie wyglądu do aranżacji mieszkania, a producent dostarcza także interesujący wzór Safari – doskonały do dziecięcego pokoju.
Oczyszczacze powietrza dbają o zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci. Zapewniają im komfortowe i przede wszystkim bezpieczne warunki do rozwoju. To najlepszy prezent, jaki możemy im dać.