Dlaczego JUDO?
„…judo? to nie dla mojego dziecka…” – to typowa reakcja wielu rodziców, gdy słyszą o naszej dyscyplinie. Boją się, że dziecko będzie agresywne lub że w czasie treningu stanie mu się coś złego. Jest to pewien stereotyp, który wynika z nieznajomości tego sportu. W wielu krajach judo jest przedmiotem obowiązkowym w szkołach na lekcji WF. Sala w której ćwiczymy pokryta jest matą, która ma łagodzić upadek ćwiczącego (warto zaznaczyć, że judo jest jednym z niewielu sportów, w którym ćwiczy się na macie). Judo to sport olimpijski, w którym przepisy wykluczają techniki i akcje niebezpieczne dla zdrowia.
W 2009 roku, po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, wybitny judoka Krzysztof Wiłkomirski (VI dan, dwukrotny olimpijczyk – Ateny 2004 oraz Pekin 2008, a także brązowy medalista mistrzostw świata – Monachium 2001 i mistrzostw Europy – Düsseldorf 2003) założył własną szkołę judo.
Judo jest dyscypliną sportu pochodzącą z Japonii. Dosłownie judo oznacza „łagodną drogę„, „drogę do zwinności„. Jest sportem rozwijającym bardzo wszechstronnie ze względu na różnorodne formy treningu. Trening obejmuje ćwiczenia ogólnorozwojowe, gimnastyczne, akrobatyczne, siłowe, zwinnościowe, gibkościowe. W treningu stosuje się również gry zespołowe, często zmodyfikowane w taki sposób, aby mogły stanowić przygotowanie do właściwego treningu judo. Dyscyplina ta rozwija również wiele cech zarówno fizycznych jak i intelektualnych takich jak: zwinność, siłę, wytrzymałość, szybkość, spostrzegawczość, odwagę, odporność, koncentrację itp. Można, więc śmiało powiedzieć, że jego wpływ na rozwój dzieci i młodzieży jest niezaprzeczalny jak również to, że judo może stanowić doskonały etap przygotowując do uprawiania innych dyscyplin indywidualnych czy zespołowych.
Nasze treningi
Zajęcia Funny Judo skierowane są do dzieci w wieku 4-6 lat, trening w tak młodym wieku zawiera przede wszystkim elementy ogólnorozwojowe i gimnastyczne, przeważają raczej ćwiczenia przygotowawcze, które mają przystosować dziecko do dalszego, bardziej zaawansowanego treningu judo. Na tym etapie jedną z głównych metod treningowych są gry i zabawy, które dzieci uwielbiają, a więc bawiąc się znakomicie się rozwijają. Zajęcia judo przeznaczone są zazwyczaj dla dzieci powyżej 7 lat, tutaj większy nacisk położony jest na doskonalenie poznanych technik i przygotowanie do współzawodnictwa sportowego, które się nieodłącznym elementem szkolenia.
– Obserwując zmagania naszych zawodników podczas treningów zauważam dużą różnicę w ich rozwoju motorycznym i samodyscyplinie. Pamiętam niektóre dzieci, które dołączyły do naszego klubu rok lub dwa lata temu i bały się dotknąć piłki podczas zabawy. A teraz? Same wychodzą z inicjatywą, nie boją się „atakować” w walce. Rodzice bardzo często mówią nam, że dzieci zrobiły bardzo duże postępy również w rozwoju emocjonalnym. Kiedyś nie dawały sobie rady z przegraną, a teraz po zawodach potrafią powiedzieć „Trudno, nie udało się. Spróbuję następnym razem”. Wiadomo, taka zmiana nie przychodzi od razu, czasami wymaga to kilkuletniej pracy. Od zawsze podkreślamy, że bardzo ważna jest współpraca z rodzicami. – opowiada Wiłkomirski.
Dzieci ćwiczą na miękkiej, bezpiecznej macie sportowej co umożliwia wiele unikalnych ćwiczeń, których nie można bezpiecznie uczyć bez prawidłowo wyposażonej sali. Obecnie judo jest najczęściej przypisywanym sportem ogólnorozwojowym przez lekarzy i rehabilitantów!
Co jeszcze w Hāto Judo?
- obozy sportowo-rekreacyjne
- treningi rodzinne
- zawody wewnętrzne
- profesjonalnie organizowane zawody judo dla klubów z całej Polski
- akcje promujące kulturą Japonii
- imprezy podsumowujące rok