O naszej hodowli alpak
Nasza hodowla znajduje się w Dębowcu koło Prudnika w otulinie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Tutaj zaznasz ciszy i spokoju w otoczeniu lasu i naszych zwierząt.
Przy hodowli działa Fundacja Llamerada, w której to wolontariusze prowadzą zajęcia alpakoterapii oraz arteterapii.
Od stycznia 2022 roku należymy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.
W swojej ofercie mamy warsztaty rękodzielnicze oczywiście z wykorzystaniem wełny: filcowanie na mokro i sucho, malowanie wełną , pokaz „Od alpaki do sweterka”, podczas, którego pokazujemy cały proces od strzyży do gotowego wyrobu, spacery przyrodniczo – historyczne z przewodnikiem i leśniczym po naszym pięknym lesie w Dębowcu oraz zajęcia z pierwszej pomocy.
Od września dodatkową atrakcją będzie spotkanie z sową i oczywiście opowieści o sowach i innych ptakach. Wszystkie zajęcia dostosowujemy do grup wiekowych.
Zapraszamy grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne przez cały rok.
Skąd pomysł na alpaki?
Wszystko zaczęło się z pasji do ogrodów i poszukiwania najlepszego… obornika. I tu przyszła pierwsza myśl… może jakieś zwierzęta – kozy, konie…
Alpaki to był strzał w dziesiątkę i miłość od pierwszego wejrzenia. W 2017 roku z Chile przyleciało pierwszych sześć alpak – jeden chłopak i pięć dziewczyn. Z czasem stado się powiększało. Obecnie mamy 33 sztuki i czekamy na kolejne narodziny.
Skąd nazwa Ajmaraya?
Ajmarayowie to lud południowoamerykański posługujący się językiem zwanym ajmara. Na początku naszej ery zamieszkiwał tereny Boliwii, a także Peru. Ajmarowie byli wysoko rozwiniętą cywilizacją. Do dnia dzisiejszego mimo wielu prób usunięcia ich z tych terenów żyją we wspólnotach zajmując się rybołówstwem, rolnictwem, rzemiosłem a przede wszystkim hodowlą alpak i lam.
Lud ten do dnia dzisiejszego wierzy w dobre i złe duchy. Do dobrych duchów zalicza się duch niebiański Ap’alani oraz Ipoqapaqa – duch gór, którego uważają za właściciela wszystkich lam, alpak i wikuni.
Język ajmara został nietknięty przez tysiąclecia, gdyż jak twierdzą posługujący się tym językiem Indianie pochodzi on od bogów i należy go czcić i chronić.
Uchodzi za najdoskonalszą mowę świata.